Trendy w systemach zabezpieczen 2015 be-tech

Systemy zabezpieczeń w hotelach – trendy na rok 2015 część 1

Szybki rozwój techniki zabezpieczeń wymusza ciągłe modyfikacje systemów bezpieczeństwa w hotelach. Osoby odpowiedzialne za bezpieczeństwo hotelu muszą na bieżąco śledzić wszystkie nowości i podejmować decyzje, które systemy powinny być wdrożone w obiekcie. Wychodząc na przeciw Państwa potrzebom zebraliśmy najważniejsze trendy w zabezpieczeniach hoteli na 2015 rok.

Do najważniejszych trendów w zabezpieczeniach hoteli w nadchodzącym roku należą:

  1. innowacje w zamkach hotelowych
  2. znaczne zwiększenie kontroli wjazdu na parkingi hotelowe
  3. wymiana zamków mechanicznych na hotelowy system kontroli dostępu
  4. wdrożenia systemu jednego klucza
  5. rozwój systemów ochrony technicznej (monitoring, domofony, alarmy)
  6. wzrost zabezpieczeń mających na celu zapewnienie bezpieczeństwa dobytku gości

 

Innowacje w zamkach hotelowych

W każdym nowoczesnym hotelu montowane są obecnie elektroniczne zamki hotelowe na kartę zbliżeniową. Wyparły one skutecznie mniej wygodne klucze mechaniczne. Nadchodzący rok przyniesie innowację w segmencie zamków hotelowych, do najważniejszych z nich z pewnością będą należeć zamki hotelowe wyposażone w Bluetooth LE. Wprowadzenie tego rodzaju komunikacji radiowej do zamków hotelowych pozwoli gościom na wykorzystanie ich własnych telefonów komórkowych jako kluczy umożliwiających dostęp do pokoju. Co więcej, hotel będzie miał możliwość wysłania klucza w formie SMS / email bezpośrednio na telefon gościa hotelowego. Wysyłając klucz, recepcjonista będzie mógł określić do których pomieszczeń ma gwarantować dostęp a także termin ważności klucza. Najważniejszymi zaletami systemu zamków hotelowych opartych o wspomnianą technologię są:

  • możliwość „self check-inu” – przed przyjazdem do hotelu gość dostaje klucz umożliwiający otworzenie elektronicznego zamku hotelowego w jego pokoju. Przyjeżdżając do hotelu, nie musi czekać na zameldowanie w recepcji, jego smartfon wyposażony w Bluetooth LE umożliwi mu zameldowanie się i otworzenie drzwi
  • wysokie bezpieczeństwo zamków hotelowych – klucze elektroniczne umożliwiające otwieranie zamków hotelowych opartych o Bluetooth LE szyfrowane są przy pomocy kluczy 128-bitowych. To taki sam poziom zabezpieczeń jak w przypadku bankowości elektronicznej i znacznie wyższy niż w przypadku kart zbliżeniowych
  • wygoda dla gości hotelowych – dzięki wykorzystaniu telefonu komórkowego w roli klucza, goście nie muszą pamiętać o osobnej karcie zbliżeniowej

Systemy zamków hotelowych opartych o Bluetooth LE wdrożone zostały już w ramach programów pilotażowych m.in. w sieciach Hilton i Starwood. Usługa jest w tej chwili dostępna dla wybranych uczestników programów lojalnościowych tych sieci hoteli. Do końca roku 2015 sieć hoteli Starwood planuje wdrożyć 150 000 zamków hotelowych współpracujących ze smartfonami.


Znaczne zwiększenie kontroli wjazdu na parkingi hotelowe

Ze względu na bardzo duży wzrost liczby samochodów w Polsce w ostatnich latach (1989 rok – 327 tys. pojazdów, 2014 rok – 19 milionów pojazdów) coraz trudniej jest znaleźć miejsce do zaparkowania pojazdu. Dostęp do wygodnych miejsc postojowych jest szczególnie ważny w przypadku hoteli położonych w centrach dużych miast. Wzrost inwestycji w systemy kontroli wjazdu na parkingi hotelowe jest szczególnie widoczny na przestrzeni ostatnich pięciu lat. W nadchodzącym roku ten trend jeszcze nabierze na sile.

Automatyczne systemy kontroli wjazdu na parkingi hotelowe są wygodne zarówno dla gości hotelowych jaki i właścicieli. Jeżeli system parkingowy jest zintegrowany z hotelowym systemem jednego klucza, to wjazd na parking możliwy jest przy użyciu karty otwierającej pokój. Gość hotelowy ma pewność, że szybko znajdzie miejsce postojowe, bez krążenia po ulicach w otoczeniu hotelu.  Z punktu widzenia właściciela hotelu, wdrożenie systemu parkingowego przynosi znaczne oszczędności. Przede wszystkim automatyczne systemy kontroli wjazdu na parking są tanie w eksploatacji. Inwestycja w system mechaniczny zwraca się w przeciągu kilku miesięcy, ze względu na redukcję kosztów ochrony fizycznej parkingu. Co więcej, integracja systemu parkingowego z systemem jednego klucza pozwala na naliczenie dodatkowej opłaty za korzystanie z parkingu i rozliczenie jej w momencie wymeldowania.

Zobacz drugą część artykułu opisującego najważniejsze trendy w zabezpieczeniach hoteli w 2015 roku